Turystom zagraża pospolita przestępczość, głównie napady rabunkowe i kradzieże kieszonkowe. Uważaj szczególnie na rabusiów na motocyklach lub skuterach. Wjeżdżają na chodnik i wyrywają torebki oraz telefony komórkowe przechodniom.

Często zdarza się także celowe przebijanie opon samochodowych. Złodzieje udają wtedy pomoc przy wymianie koła i przy tej okazji okradają ofiary. Jeśli podróżujesz samochodem, podczas postojów noś zawsze przy sobie dokumenty i przedmioty wartościowe. Nie zostawiaj ich w samochodzie.

Szczególną ostrożność zachowaj również w środkach transportu miejskiego (metro, autobus), na dworcach lotniczych i kolejowych, w dużych centrach handlowych, restauracjach, na plażach.

Jeśli stracisz (np. z powodu kradzieży) dokument tożsamości na wyspach (Baleary, Wyspy Kanaryjskie), możesz mieć trudności w powrocie do Polski samolotem. W takim wypadku będziesz musiał udać się do Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP w Madrycie lub Konsulatu Generalnego RP w Barcelonie. Tam możesz uzyskać paszport tymczasowy na powrót do kraju.

Aktualna sytuacja polityczna w Katalonii powoduje, że regularnie dochodzi tam do manifestacji i strajków na tle separatystycznym. W czasie ich trwania na terenie całej Katalonii można spodziewać się utrudnień komunikacyjnych. Ze względu na przypadki starć demonstrantów z siłami porządkowymi, zalecamy unikanie zgromadzeń publicznych.