Stowarzyszenie turystyczne Exceltur prognozuje, że hiszpański sektor turystyczny odnotuje rekordowe przychody drugi rok z rzędu pomimo wysokiej inflacji.

Przewiduje się, że przychody z turystyki osiągną 172,2 miliarda euro (189 miliardów dolarów) po „bardzo dobrym początku roku” i „pozytywnych oczekiwaniach” sektora.

Byłby to wzrost o 8,3 procent w stosunku do rekordowych 159 miliardów euro osiągniętych w 2022 roku i wzrost o 9,4 procent w stosunku do 2019 roku, zanim wybuchła pandemia Covid-19.

“Ten scenariusz opiera się na kontynuacji silnego popytu krajowego i ożywieniu w krajach europejskich, z których pochodzi większość zagranicznych turystów” – czytamy w oświadczeniu Exceltur.

Hiszpańska branża turystyczna powinna również skorzystać w tym roku na wzroście liczby odwiedzających z odległych zakątków, takich jak Azja czy Ameryka Północna, ponieważ zniesione zostały ograniczenia podróży związane z pandemią.

Hiszpania, drugi po Francji najpopularniejszy kierunek turystyczny na świecie, przyjęła w 2022 r. około 71,6 mln zagranicznych gości, głównie z Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec.

Turystyka odpowiada za około 12 procent hiszpańskiego produktu krajowego brutto, a spadek liczby przyjazdów mocno uderzył w czwartą co do wielkości gospodarkę strefy euro.