Z pewnością znasz dyscypliny sportowe, które są najczęściej uprawiane w Hiszpanii, takie jak piłka nożna, koszykówka, tenis, kolarstwo czy golf. Istnieją jednak inne tradycyjne sporty wywodzące się z hiszpańskich regionów, których, jeśli jesteś zapalonym sportowcem, będziesz chciał spróbować. Poznaj te gry przesiąknięte hiszpańską kulturą i odwiedź główne destynacje w Hiszpanii, stając się ekspertem w hiszpańskim sporcie narodowym.

Pelota: Sport, w który gra się używając rąk

Ta tradycyjna gra, z której słynie Kraj Basków, sięga korzeniami XIII wieku i wymaga udziału co najmniej dwóch graczy. Muszą oni na zmianę uderzać piłką o ścianę w granicach boiska, które nazywa się frontón. Chociaż można w nią grać rakietami tradycyjnymi oraz drewnianymi czy wiklinowymi, zazwyczaj gra się, używając jedynie rąk.

Bez względu na to, które miasto w regionie odwiedzisz, w każdym z nich będziesz mógł zobaczyć Basków uprawiających ten zabawny sport. Ty też możesz spróbować zagrać po zwiedzeniu tak niesamowitych miejsc, jak np. średniowieczna starówka w mieście Vitoria, imponująca architektura, której autorem jest Guggenheim, w Bilbao czy plaża La Concha w San Sebastián.

Zapasy kanaryjskie: Wyzwanie dla równowagi

Jeśli planujesz wakacje na archipelagu, na pewno wykorzystasz godziny słoneczne na plażach takich jak El Médano na Teneryfie, La Pared na Fuerteventurze czy Maspalomas na Gran Canarii. Uwzględnij trochę sportu w swoim planie podróży i poznaj zapasy kanaryjskie, jeden z symboli tożsamości wyspy.

Już rdzenne ludy zamieszkujące Wyspy uprawiały ten osobliwy sport, polegający na wytrącaniu przeciwnika z równowagi, aż dotknie ziemi dowolną częścią ciała. Na okrągłej arenie stosuje się techniki łączące zręczność z przebiegłością, aby wytrącić przeciwnika z równowagi, zawsze jednak bez zadawania mu ran i stawiając na pierwszym miejscu zręczność. Dokładnie jak w hiszpańskim przysłowiu: przebiegłość więcej znaczy niż siła!

Barra aragonesa: Aragoński rzut prętem o długiej historii

Rolnicy na polach, z których słynie Aragonia, przez wieki praktykowali tę grę. Kończąc swe pełne znoju dni, rzucali sobie nawzajem wyzwanie: kto rzuci jednym z elementów pługa na największą odległość. Stopniowo to współzawodnictwo stawało się coraz bardziej popularne, do tego stopnia, że odbywało się w każdą niedzielę na wiejskich placach. Obecnie nadal się odbywa, więc zachęcamy, by odwiedzić magiczne miejscowości w Aragonii, takie jak Alquézar w prowincji Huesca, Uncastillo w prowincji Saragossa oraz Albarracín w prowincji Teruel, aby podziwiać na żywo ten tradycyjny hiszpański sport.

Caliche murciano: Zabawna gra dla wszystkich grup wiekowych

Jeśli przekroczysz granice regionu Murcja i odwiedzisz miejscowości tak urokliwe jak Lorca, Caravaca de la Cruz czy Kartagena, oprócz poznania imponującego dziedzictwa kulturowego i historycznego, zobaczysz ludzi grających w słynną lokalną grę o nazwie caliche murciano. Jest to tradycyjna gra wywodząca się z XX wieku, polegająca na umieszczeniu na ziemi cylindrycznego elementu, zwanego caliche, i przewracaniu go metalowymi elementami, zwanymi moneos. Gra idealna dla dzieci i dorosłych: spróbuj i skorzystaj, aby choć raz poznać najbardziej oryginalne plany w regionie Murcji!

źródło: spain.info